Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Nakaz zapłaty z sądu – co warto wiedzieć?

Nakaz zapłaty z sądu – co warto wiedzieć?

Data dodania:
2023-03-10 13:08:17

Nakaz zapłaty to pismo, które wysyła sąd w celu egzekucji długu wobec wierzyciela. Jest to jedna z form windykacji należności. Wraz z jego otrzymaniem pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące tego, co zrobić w takiej sytuacji. Sąd wysłał Ci nakaz zapłaty, a Ty nie wiesz, co dalej? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży Ci ten temat!

Nakaz zapłaty – co robić?

Jeśli nie spłacasz kredytu lub pożyczki, wierzyciel z czasem może wypowiedzieć Ci umowę i złożyć pozew do sądu. Jeśli sąd uzna, że żądania wierzyciela są zasadne, wyda nakaz zapłaty. Zostanie on wysłany na adres podany przez wierzyciela. Koniecznie odbierz taki nakaz, ponieważ nieodebranie pisma z poczty będzie skutkować wszczęciem egzekucji komorniczej. Masz na to 14 dni. Kolejne 14 dni masz natomiast na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Jeśli tego nie zrobisz, skutkować to będzie wszczęciem egzekucji komorniczej.

Nakaz zapłaty z sądu a zmiana adresu

Co w przypadku, jeśli Twój adres zamieszkania zmienił się od momentu wzięcia kredytu czy pożyczki i nie został on przez Ciebie zaktualizowany w dokumentach? Wówczas pismo w pierwszej kolejności wysyłane jest za pośrednictwem poczty i standardowo będzie dwukrotne awizowane. Jeśli jednak nie zostanie przez ten czas przez Ciebie odebrane, wraca do sądu, a sąd wzywa wierzyciela do ustalenia Twojego adresu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to wygląda w przypadku nakazu zapłaty z sądu, kiedy komornik podejmuje pierwsze kroki? Otóż dzieje się to właśnie wtedy, gdy wierzyciel musi ustalić adres dłużnika. Sąd zezwala w tym momencie na pomoc ze strony komornika.

Ile jest czasu na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest, by odebrać nakaz zapłaty z sądu, ponieważ tylko wówczas możliwe jest podjęcie obrony, a także uniknięcie egzekucji komorniczej. Dotyczy to także sytuacji, w których roszczenie wierzyciela jest jak najbardziej zasadne. Niezwykle istotne jest również to, by nie przekroczyć terminu 14 dni po odebraniu nakazu zapłaty na wniesienie sprzeciwu albo zarzutów od wydanego nakazu zapłaty.

Konsekwencją skutecznego złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty będzie:

  1. a. utrata jego mocy i umorzenie postępowania w sytuacji, gdy nakaz zapłaty został wydany przez e-sąd,
  2. b. wyznaczenie terminu rozprawy w sytuacji, gdy nakaz zapłaty został wydany przez sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.

Co ważne, sprzeciw od nakazu zapłaty musi zawierać zarzuty, na których opierasz sprzeciw. Jak możesz sformułować takie zarzuty? Na przykład: „Ustalenie z powodem innych terminów zapłaty” czy „Wywiązanie się z zadłużenia poprzez wcześniejszą spłatę” itp. Pamiętaj także, by do sprzeciwu dołączyć wszelkie niezbędne dokumenty, czyli takie, które będą potwierdzały Twoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli nie wiesz, jak prawidło sformułować sprzeciw od nakazu zapłaty, skorzystaj z profesjonalnej pomocy dla zadłużonych.

Aktualności


2024-07-17 13:56:15

Poszukujesz stroju kąpielowego, który podkreśli Twoją sylwetkę i pozwoli czuć się wyjątkowo na plaży lub basenie? Oto kilka wskazówek, jak wybrać idealny model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Wybór stroju kąpielowego - na co

...

Więcej

2024-07-03 09:50:49

Szukasz idealnego miejsca na wakacje, które pozwoli ci połączyć relaks z atrakcjami turystycznymi? Hotele pod Krakowem oferują wyjątkową okazję do spędzenia niezapomnianego urlopu w komfortowych warunkach, z dala od miejskiego zgiełku, a ...

Więcej

2024-06-21 13:25:56

Marzysz o wyjątkowym zwiedzaniu Budapesztu? Audioprzewodnik to doskonałe rozwiązanie, które pozwala poznać miasto na własnych warunkach, bez ograniczeń czasowych i grupowych. Przeżyj niezapomnianą podróż, słuchając fascynujących opowieści o...

Więcej